GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Koppar 14976057
*
nr 1497 6057
Koppar
med fat 6 delar, Gefle. Diameter: 10-16 cm, höjd: 2-5,5 cm
Kondition: slitage
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 24 oktober 2022
kl 19:45:33
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle koppar svensk keramik svenska keramiker
-
3198 Kaffeservis
Rosenthal, Maria Björnbär, ca 30 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:04
-
4070 Te / kaffekoppar
15 delar, Blå Blom
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:34
-
3151 Teservis
16 delar, Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. "..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:56
-
4137 Väggrelief
Bosse Plåtis. Signerad, daterad -95, Skjorta, kopp..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:32
*
Koppar
Kondition: slitage
nr 1497 6057
Koppar
med fat 6 delar, Gefle. Diameter: 10-16 cm, höjd: 2-5,5 cm
Kondition: slitage
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 24 oktober 2022 |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle koppar svensk keramik svenska keramiker
-
3198 Kaffeservis
Rosenthal, Maria Björnbär, ca 30 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:04 -
4070 Te / kaffekoppar
15 delar, Blå Blom
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:34 -
3151 Teservis
16 delar, Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. "..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:56
-
4137 Väggrelief
Bosse Plåtis. Signerad, daterad -95, Skjorta, kopp..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:32